Miesięczne archiwum: listopad 2007

28.11

Kościół przy Buczka (wideo)

Trochę późno, ale lepiej niż wcale. Znalazłem w swoich zasobach filmiki ilustrujące temat omawiany we wpisie o kościele przy ulicy Mariana Buczka (wkrótce Świętej Barbary), ogólnie znanego jako przy Radomskiej.

Filmiki zrobione w lipcowy wieczór tego roku.

Pierwszy filmik prezentuje chodnik przed kościołem. Pod koniec widok na kościół.

Drugi film nie bezpośrednio związany z kościołem ale jego otoczeniem. Otóż tak wyglądają śmietniki przykościelnego osiedla. Przy śmietnikach prowadzi skrót w kierunku kościoła i Urzędu Miasta (jak kto chodzi na piechotę) i innych instytucji przy ulicy Radomskiej. Przy śmietniku jest alternatywne dojście na linii kościół – Pomnik Niepodległości.
Gdybym zrobił nieco dalsze ujęcie , a nie skupił się na nazwie firmy, byłoby widać kościół.

Nasuwa mi się jeszcze jedna dygresja związana z drugim filmem. Pozostawię ją na nowy wpis. Jak nie zapomnę, jak z tymi filmami :) …

15.11

Galeria na Łąkach

Temat wykorzystania tzw. łąk za targowicą ciągnie się od paru ładnych lat. Wydaje się, że w najbliższym czasie powstanie tam galeria handlowa.

Widzę, że jest duża presja (głównie ze strony młodych mieszkańców miasta) by powstało centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia. Młodzież – i nie tylko – jeździ po Polsce – i nie tylko – i widzi jak dzisiejsze formy starachowickiego zorganizowanego handlu „są w tyle”. To fakt, któremu trudno zaprzeczyć. Ciśnienie panuje większe od czasu wybudowania dużego centrum w Ostrowcu Świętokrzyskim.

I obecne władze, mimo protestów środowiska handlowego postanowiły sfinalizować pomysł budowy galerii. Czy dobrze? Mam tu akurat mieszane uczucia. Swoją opinię wygłaszałem już na forum sse.pl, więc tu ją powtórzę i uzupełnię. Dodam też „moją” wizję galerii.

Miasto ma przygotowany (i to nie fizycznie, ale planistycznie – do tego, dopiero od „wczoraj”) w zasadzie jeden teren pod inwestycję skali „centrum handlowe z dużym marketem”. Jak widać planowanie i gospodarka nieruchomościami (na przestrzeni kilku, a nawet kilkunastu lat) daje taki efekt. Czytaj dalej

01.11

Wybory w Starachowicach

Wybory, wybory… i po wyborach. Przygotowałem mapkę jak w Starachowicach rozłożyły się preferencje… polityczne. Gdzie niebiescy zwani czarnymi, pomarańczowi, różowi zwani czerwonymi, wspominam o zielonych :) Żeby się nie rozdrabniać, analizuję tych najważniejszych. wyborcza mapa Starachowic Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość zdobyły prawie po równo głosów (149 różnicy przy 22 293 ważnych głosach oddanych w Starachowicach). Na mapie przyjąłem więc zasadę, że która w danym obwodzie zdobyła więcej głosów względem przeciwnika, będzie oznaczona odpowiednim kolorem. Wyniki są w wielu obwodach zbliżone, więc przy nieco innej frekwencji mogłoby to wyglądać inaczej. Z bardziej nasyconych kolorów wynika, że proPOwskie społeczeństwo mieszka na Orłowie (ale trzeba uwzględnić, że tu mieszka kandydat, który startował z list PO), na osiedlu Las, Młynówka, Skałka. PiS zdecydowanie wygrywa na terenach rozproszonej zabudowy (os. Górniki, Krzyżowa Wola , Lubianka, Łazy, Michałów), dobry wynik na os. Wzgórze. Zbadałem również jak „wypadł” LiD. Najwięcej sympatyków ma w środku Starachowic (os. Stadion i Szlakowisko ze Skarpą) dobry wynik na Lubiance (ale tam mieszkał kandydat). Najmniej w dolinie Kamiennej (od Orłowa po Nowowiejską) i Młynówki. Można zauważyć, że w centralnych osiedlach (porównując z innymi osiedlami) głosy przeciwników dotychczasowej władzy przeszły z PO na LiD. Rysując obwody zauważyłem pewne kuriozum. Otóż na osiedlu Południe i Wanacja są bardzo dziwne granice (enklawy przypisane do innych wydzielonych terenów). Poplątane tak, ze trudno wysunąć wnioski jakie są preferencje mieszkańców poszczególnych części dzielnicy. Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Cała mapa [550 KB] po kliknięciu na jej fragment, bądź TU.