02.08

Aktualizacja zdjęć w Google Maps 2012

Zauważyłem ostatnio aktualizację zdjęć lotniczych na mapach Google (Google Maps / Google Earth) na terenie Starachowic. Jest na tyle aktualna, że zobaczyć można dwie galerie handlowe przy ulicy Kościelnej (dla tych co nie wiedzą o co chodzi, wyjaśni się wkrótce w nowych wpisach) oraz przebudowywany Rynek z okresu gdy nie było już wierzby.

Wyświetl większą mapę →

Zdjęcia są mniej więcej sprzed roku, zakładka z datami w Google Earth pokazuje błędną datę, ale po zaawansowaniu prac w Rynku, czy budowy sali sportowej przy I LO obstawiam przełom sierpnia i września.

3 thoughts on “Aktualizacja zdjęć w Google Maps 2012

 1. bemecor

  Próbowałem sprawdzić kiedy Google zrobiło nam zdjęcie naszego miasta. Ja obstawiam późniejszy okres, za dużo koloru czerwonego i żółtego jest na drzewach, więc jest to jesień. Potem zabrałem się za obliczenia. Po azymucie słońca i kącie padania wychodzi mniej więcej środek października. Patrząc na miejsca w których są autobusy MZK jest to dzień roboczy, ponadto targowy – typuję więc 16.10.2012 (wtorek) albo 18.10.2012 (czwartek), jednak 16.10 to dzień pamiętnego meczu Polska – Anglia na Stadionie – basenie Narodowym, więc stawiam na 18.10.2012 r. Zdjęcia zrobione między godziną 12:30 a 12:40, samolocik leciał z południowego wschodu na północny zachód.

 2. MB Autor wpisu

  bemecor, patrząc na zieleń za oknem i porównując ze zdjęciami w GM to rzeczywiście się rozpędziłem z tym przełomem sierpnia i września. Jak na targowy dzień, to chyba coś mało ludzi na starachowickiej targowicy? Cień układa się na godziny południowe – poza tym jakoś czysto jeśli byłoby już „po targu”. Ale Twoje wyliczenia budzą respekt.
  Normalnie CSI: Starachowice :)

 3. bemecor

  Dzięki :) To napiszę kilka słów o tym, jak to techniki stosujemy w CSI ;) Korzystałem z Google Earth, tam są mapy Google, ale sporo innych przydatnych informacji. GE podaje azymut słońca, a dzięki temu można wyznaczyć godzinę. Po tym też można poznać że samolot leciał znad Michałowa. Sugerowałem się również cieniami budynków o znanych mi wysokościach i z zależności trygonometrycznych wyszła mi wysokość słońca nad horyzontem, co potem wystarczyło dopasować do tabel pozycji słońca :) Polecam – http://aa.usno.navy.mil/data/docs/AltAz.php i stąd środek października. Słusznie zauważyłeś, że targ jest trochę zbyt pusty – ale koło 12:30 w sumie mogłoby tak być, w dzień nie-targowy byłby zupełnie pusty. ;) Obliczenia mogą być obarczone niewielkim błędem, z uwagi na założone wysokości budynku. (Słońce przez tydzień obniża swoją wysokość na niebie o 3 stopnie – to dużo, nie sądzę, że mógłbym aż tak przestrzelić – ale jeśli to najwyżej poprzedni czwartek albo następny wtorek). Gdybym znał wysokość dokładną któregoś budynku (albo 2-3) i można byłoby sprawdzić długość cienia – pewność byłaby wtedy praktycznie 100%. Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żeby wysłać wiadomość,  trzeba rozwiązać łamigłówkę: