08.07

OpenStarachowiceMap

Oprócz wspomnianego w poprzednim wpisie kreatora MapMaker Google, możliwości edycyjne map online mają inne serwisy. Najstarszym i najbardziej rozwiniętym jest OpenStreetMap. Sam nawet pierwszych testowych edycji w OSM dokonałem w 2008 roku, ale jednak było to wówczas dla mnie za skomplikowane. Przede wszystkim nie zobaczyłem zaraz swojej edycji, a i pomoc w  „operowaniu narzędziem” była marna. Ale projekt się rozwija prężnie – wystarczy pozwiedzać świat – zwłaszcza ten zamieszkany. Mapy tworzone są przez pasjonatów, ale również z eksportu publicznych danych geoprzestrzennych. Obecnie w rysowaniu map OpenStreetMap ma dużego sojusznika – Microsoft (Bing) udostępnił bowiem OSM swoje zakupione zdjęcia lotnicze (na terenie Starachowic aktualniejsze niż te, które ma Google wykorzystywane jako podkłady do rysowania w MapMakerze). Poza tym wspierane jest eksportowanie ścieżek .gpx (z urządzeń posiadających GPS i mogących eksportować takie pliki), więc większość obecnie używanych smartfonów ma takie opcje. Edytowanie map jest o wiele dostępniejsze niż kiedyś. Więcej informacji dostępnych jest na Wiki OSM lub forum OSM.

Tak więc, po zniechęceniu w mapowaniu Map Google, „na nowo” odkryłem OSM. Proces edytowania jest tu jednak bardziej wymagający (moim zdaniem) niż w GMM. Wymaga większej dyscypliny i wiedzy w tym co się robi (kwestia małej wprawy). Są też różne edytory do mapowania i różnie z nimi należy się obchodzić. Cały system oparty jest na tagowaniu narysowanych bądź uzupełnianiu lub korekty istniejących punktów, linii, obszarów i relacji. Tych tagów i odpowiednich do nich wartości jest sporo i wymaga to jednak czasu, by się chociaż z najważniejszymi tagami zapoznać – przyjmując, że mapuje się nie tylko drogi (albo inny ograniczony tematycznie dział).

Zacząłem zatem od marca mapować Starachowice w OpenStreetMap. A widok naszego miasta w OSM był skromny. W zasadzie dookoła las z nieszczegółową kanciastą granicą i ulice. Poniżej zarchiwizowana grafika OSM wykorzystywana w Wikipedii pokazująca „zmapowanie” Starachowic przed marcem 2013.
Starachowice_location_map


A poniżej – pierwszy zachowany przeze mnie widok dokonanych edycji w OSM:
stce-osm-130320

Z czasem informacji przybywało – przy okazji poznawałem tagi z wartościami (oraz różnymi sztuczkami). Poniżej animowany gif pokazujący dodawanie kolejnych informacji:
stce-osm_130320-130627

Projekt OSM jest rozwojowy. Już dziś można „wyciągać” z niego różne dane do „zwizualizowania” – przykładem może być seria map z serwisu ITO World, czy z naszego, polskiego podwórka – prezentacja warstw w OSM. Serwisów jest sporo – wystarczy się wgryźć w temat. I to też jeż jest bolączką tego projektu – brakuje mi skumulowanej wiedzy i możliwości podanej w przystępny sposób zwykłemu/przeciętnemu użytkownikowi internetu, którego choć trochę interesują mapy.

Zasadnicza idea: mapę może współtworzyć każdy chętny. Starachowice są doprowadzone do stanu takiego, że w większości przypadków sposobu opisywania tagów nie trzeba szukać po świecie (ew. Polsce) znaczeń , tylko wykorzystywać te, które są już wprowadzone po sąsiedzku. Więc mapujmy razem!

Polska wersja OSM – osmapa.pl – ma swój styl nazwany „mapa turystyczna”. Moim zdaniem lepszy jest podstawowy – tzw. Mapnik. Ale jak podkreślają osoby związane z OSM – rendering może ulec zmianie. Mapę – jeśli ma się odpowiednie miejsce i umiejętności (wiedza z css-a dla map) –  to można sobie zrobić internetową mapę „po swojemu”.

I może kiedyś taka wykorzystująca OSM, ale „po swojemu”, mapa Starachowic powstanie?


A tu Starachowice w OpenStreetMap na stronie www.

3 thoughts on “OpenStarachowiceMap

 1. K.S.

  Na wstępie wielki szacun za Twój wkład w Starachowice na OSM. Pamiętam jak niedawno były one taką kanciastą plamą jak na pierwszym zrzucie bez żadnych szczegółów, któregoś dnia zajrzałem ponownie, a tam takie zmiany. Aż nie mogłem uwierzyć. Pod wpływem Twojego wpisu postanowiłem też dorzucić coś od siebie, ale przede wszystkim staram się nie popsuć tego co już jest. Ilość tagów sprawia, że ciężko się w tym odnaleźć, zwłaszcza, że nawet na forum OSM bardziej doświadczeni użytkownicy spierają się jak należy różne rzeczy oznaczać. Szczególnie wyczuleni są na poprawne oznaczenie dróg, zwłaszcza jak ktoś używa OSM w nawigacji. Cieszy mnie rozwój Starachowic na OSM, szczególnie, że mam ochotę stworzyć stronę z wykorzystaniem tych map :)

 2. MB Autor wpisu

  Fajnie że dołączyłeś. W „tak zwanym międzyczasie” w Starachowicach dołączył jeszcze jeden mapper i też sporo dodał. Trzeba będzie zrobić nowego gifa, bo postęp jest.
  Rzeczywiście tagów jest co nie miara, i ciężko okiełznać temat, zwłaszcza jeśli się chce pobawić w micromapping czy jeszcze słabo rozwinięte 3D. A tu jest wielka moc OSM. Namiastkę (nieidealną) Starachowic w 3D można zobaczyć np. na map.f4-group.com. Jest jeszcze sporo do rozgryzienia w kwestii renderingu, po za tym nie ma idealnego wizualizatora treści 3D (trzeba kombinować, a i tak efekt inny niż się oczekiwało). Widzę, że działasz w JOSM – jak jesteś zainteresowany 3D, to tam można skorzystać z wtyczki kendzi3D, która renderuje na bieżąco, choć też jest to faza rozwojowa programu.
  Co do dróg, rzeczywiście – są rozbieżne stanowiska, jednak trzeba się kierować większościowym ustaleniom (sam np powinienem poprawić kilka dróg w S. na szczęście są to uliczki „pod lasem”. A najlepiej jakby w mapniku OSM poprawili renderowanie ze zróżnicowaniem wartości surface.
  Ostatnio jest sukces, bo można korzystać z ortofotomapy Geoportalu., A można byłoby się pokusić o publiczne dane z UM.

 3. K.S.

  Na początku zacząłem używać edytora „iD” w przeglądarce, ale jest trochę niewygodny, zresztą na forum też pisali, że lepiej od razu wziąć JOSM i jak na razie coraz bardziej mi się podoba. Jest całkiem przyjemny, chociaż niektórych rzeczy nie rozumiem. Zaletą jest, że można robić obiekty równoległe, przecinać i łączyć linie w dowolnych miejscach oraz kopiować obiekty.

  map.f4-group.com – Jak dla mnie rewelacja, mimo że teren jest płaski. Fontanna jest super :)

  Kendzi3D pobrałem i uruchomiłem, ale jak dla mnie trochę toporna jest obsługa kamery, a dokładniej to jej przesuwanie, chyba że czegoś jeszcze nie odkryłem.

  Podkłady z Geoportalu się przydają bo Bingowych nie lubię. Jak dla mnie to jest kicha przynajmniej w Starachowicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żeby wysłać wiadomość,  trzeba rozwiązać łamigłówkę: