17.06

Model wiaduktu w Google Earth


ge_model_wiadukt-przejazd

Swego czasu postanowiłem zrobić jakiś starachowicki model widoczny w Google Earth, czyli programie – wirtualnym globusie (który ma szereg interesujących opcji i ciekawostek). Wiele miast, również polskich, pokrytych jest modelami budynków – po włączeniu odpowiedniej warstwy.

Google opracował narzędzia do wykonywania prostych modeli (udostępnia zdjęcia elewacyjne, choć nie wszędzie). Można również do Google Earth wyeksportować pliki .kml, .kmz wykonane w innych programach – np. SketchUp (dawniej po wykupieniu w stajni Google, dziś Trimble).

Google Earth jest fajną zabawką, można oznaczać punkty,  „wrzucać” ścieżki (również odczyty GPS), nakładki map, modele, projekty, itp. Oczywiście można się tym dzielić z innymi. Często z GE korzystam, tworząc różne przydatne albo nieprzydatne pliki – zazwyczaj do domowego czy hobbystycznego użytku.

Wracajmy zatem do Starachowic. Kiedyś była bezpośrednio z poziomu programu widoczna wieża ciśnień FSC. Obecnie nie widzę, ale plik .kmz można ściągnąć ze strony – magazynu modeli – 3dwarehouse (obecnie Trimble Galeria 3D).

Ponad rok temu „wyrzeźbiłem” m.in. starachowicki wiadukt. Jako że cyfrowy model terenu w naszej okolicy jest niedokładny musiałem dorobić wyniesienie Miechowej Góry, czyli Góry Trzech Krzyży. Żeby pod wiaduktem nie było widocznego zdjęcia wiaduktu trzeba było spreparować cień, a w związku z tym, że GE ma nowsze zdjęcia, ale gorszej jakości (niewidoczne np. w Google Maps) zrobiłem nakładkę z nowowybudowanym sklepem Elektro-AGD w rozwidleniu pólnocnego zjazdu z wiaduktu.

Dodatkowo zrobiłem „podwiaduktowy” peron kolejki wąskotorowej. Do prezentacji dołączam model lokomotywowni Starachowickiej Kolei Wąskotorowej, który wykonałem trochę później.

Pozostałe obrazki z modelu umieszczonego w Google Earth:

ge_model_wiadukt-g3kge_model_skw-peronge_model_skw-loko

I zestaw odnośników do ściągnięcia modeli:

→ wiadukt
→ cień wiaduktu
→ peron SKW
→ lokomotywownia SKW
→ Góra Trzech Krzyży
oraz
→ nakładka ze sklepem (dawniej Media Expert)
→ wycieczka – zwiedzanie modeli

Całość w zbiorczej paczce [8,3MB].

UWAGA: Do obejrzenia modeli, co oczywiste. potrzebny jest program Google Earth.

2 thoughts on “Model wiaduktu w Google Earth

 1. K.S.

  Też pamiętam, że ta wieża była widoczna w Google Earth, a teraz jej nie ma, dlaczego? Jakieś wymogi są co do tych modeli? Wiadukt jest bardzo fajny i dobrze by było żeby był widoczny bezpośrednio w Google Earth bez ściągania dodatkowych plików, tak jak widoczne są modele w innych miastach. Trochę się już podkład z cieniem wiaduktu zdezaktualizował, w programie mają nowsze zdjęcia.

 2. MB Autor wpisu

  Dzięki za komcia :) W Google Earth były kiedyś jakieś zmiany związane z zasadami umieszczania modeli, a ostatnio gdzieś mi się obiło że, coś tam zaprzestają z modelami – ale to takie info, że gdzieś tam dzwonią. A że nie jestem bardzo zainteresowany i na bieżąco w temacie, to na razie nie szukam, o co chodzi. Choć kiedyś mówiłem sobie, że zgłoszę wiadukt, ale po zrobieniu kilku modelików więcej. Póki co nic z tego nie wyszło…
  Tak model wiaduktu bazuje na starym podkładzie, poczyniłem pierwsze kroki żeby zrobić aktualizację. Na razie można sobie w GE pobawić się suwakiem historii :)
  Przy okazji widzę, że przełączyłem wtyczkę wyświetlającą GM w WP i podmieniło linki .kmz-ów na mapki.
  Przy okazji odświeżenia modeli, może nawet umieszczę fikcyjne modele dwóch innych starachowickich wiaduktów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żeby wysłać wiadomość,  trzeba rozwiązać łamigłówkę: