Miesięczne archiwum: czerwiec 2013

27.06

Co z planem?

Mija już prawie dziewięć lat od ostatniej aktualizacji internetowego planu Starachowic. Jeszcze jakiś czas potem robiłem przymiarki do stworzenia nowego planu wspartego o technologię Map Google z wykorzystaniem API oraz dodatkowymi gadżetami, jak rysowanie linii, polilinii (kształtów), pomiarów odległości i powierzchni, czy połączenia z rozkładami jazdy przewoźników komunikacji publicznej. Prezentowałem na blogu (w 2007 roku!) film z roboczej wersji takiego planu. I niestety od tamtego czasu temat nie został pociągnięty do przodu… Wyprzedzał to, co dokonało się w serwisach mapowych – zarówno w jakości map i dostępnych funkcjach. A mapy wówczas były kiepściutkie. Najlepszą, ale czarno-białą fotografię lotniczą na której było coś widać miał raczkujący wówczas polski Geoportal. Z resztą w celach testowo-roboczych ten nowy plan był wzbogacony o kafelki tego serwisu (oczywiście nie było mowy o przyszłościowym publicznym wykorzystaniu tych map/zdjęć).

Tak trochę ze skrzywioną miną wspominam sobie ten projekt. No cóż, na 99,9% nie będzie rozwijany. Może kiedyś, po wyczyszczeniu ze śmieci (kodowanie), zaprezentuję online możliwości tego planu, takim jaki został pozostawiony.

Dziś też mogę napisać, że istniejący (jeszcze) plan na tzw. sekcjach z obrazków powoli traci rację bytu. Jest nieaktualizowany, a więc sporo informacji w nim zawartych jest dezinformacją. Póki co, dzięki uprzejmości firmy ASPOL, która od 2003 roku pod swoją opieką ma plan, jest w dalszym ciągu dostępny. Do czasu… kiedy trzeba będzie podjąć tą męską decyzję… Czytaj dalej

17.06

Model wiaduktu w Google Earth


ge_model_wiadukt-przejazd

Swego czasu postanowiłem zrobić jakiś starachowicki model widoczny w Google Earth, czyli programie – wirtualnym globusie (który ma szereg interesujących opcji i ciekawostek). Wiele miast, również polskich, pokrytych jest modelami budynków – po włączeniu odpowiedniej warstwy.

Google opracował narzędzia do wykonywania prostych modeli (udostępnia zdjęcia elewacyjne, choć nie wszędzie). Można również do Google Earth wyeksportować pliki .kml, .kmz wykonane w innych programach – np. SketchUp (dawniej po wykupieniu w stajni Google, dziś Trimble).

Google Earth jest fajną zabawką, można oznaczać punkty,  „wrzucać” ścieżki (również odczyty GPS), nakładki map, modele, projekty, itp. Oczywiście można się tym dzielić z innymi. Często z GE korzystam, tworząc różne przydatne albo nieprzydatne pliki – zazwyczaj do domowego czy hobbystycznego użytku. Czytaj dalej

16.06

Nowa wierzba

W zasadzie temat uważałem za zamknięty. Jednak przy akcji wsadzenia nowej wierzby w mediach (za informacją UM) pojawił się komunikat, a w nim ten oto fragment:

Zmieni się także mała architektura związana z m.in. z budową fontanny, rozmieszczeniem terenów zielonych, wycięciem starych drzew i posadzeniem nowych. Jednym z nich jest ośmiometrowa wierzba, która już zdobi starachowicki rynek. Drzewo dotarło do nas z Mszczynowa w powiecie żyrardowskim.

→ www.starachowice.eu

 

Pozostaje wrażenie jakoby wszystko było zgodnie z projektem. Otóż nie za bardzo. Oprócz tego co wcześniej przedstawiłem (fragment rysunku z projektu) przygotowana była inwentaryzacja i waloryzacja przygotowana przez odpowiednie osoby. Było tam zapisane:

Do cennych okazów należy okazała wierzba płacząca rosnąca w centralnej części placu, oraz część klonów jesionolistnych ze względów kompozycyjnych i estetycznych.

Dalej mamy tabelę z zinwentaryzowanymi drzewami. Nasza wierzba oznaczona jest nr 36:

  • nazwa: Wierzba płacząca
  • nazwa łacińska: Salix x sepulcralis
  • obwód pnia (pierśnica) w cm:  254
  • średnica korony w m: 11
  • wysokość w m: 14
  • uwagi sanitarne: Stan dobry
  • uwagi pielęgnacyjne: Do pielęgnacji

Swoją drogą zwykły obywatel sporo zapłaciłby za usunięcie takiego drzewa. W 2012 roku za cm wierzby z obwodu (pierśnicy) płaci się 13,16 (co daje 3342,64 zł). Kwotę tą należy pomnożyć przez współczynnik wielkości drzewa 5,55 (dla pni z obwodem w przedziale 201-300 cm). Kara za usunięcie wierzby o obwodzie 254 cm wyniosłaby ponad 18 550 zł.


Na zakończenie zobaczmy moment sadzenia nowej wierzby. Nawet Prezydent wskazał problem… (w pioruna chyba mało kto wierzył). Materiał od 5:26.