01.05

Sonda na ronda

Dwa tygodnie temu wzmiankowałem o akcji Urzędu Miasta w sprawie nadania nazw dwóm rondom. W międzyczasie na stronie internetowej urzędu pojawiły się informacje:

Znamy propozycje nazw dla dwóch rond z 26 kwietnia

Ankieta gotowa – zapraszamy do głosowania! z 29 kwietnia

29 kwietnia wieczorem zagłosowałem sobie w ankiecie. Z tego co zapamiętałem na prowadzeniu w przypadku ronda przy ul. Długiej były propozycje by patronem ronda został Marian Świderski „Dzik” oraz Jan Król, zaś w przypadku ronda ul. Leśnej – Karol Kalita „Rębajło”, FSC „Star” oraz Edward Pietrasiński. Były tu małe różnice głosów.

Z rana były małe zmiany w kolejności, ale przyrost liczby oddanych głosów był naturalny – zapewne wpływ miały akcje na stronach internetowych promujących patronów.

Cuda zaczęły się dziać po południu. Aż zacząłem robić tzw. print-screeny. Po godzinie 17. nagle głosów zaczęło przybywać. Z ponad 600 zrobiło się 3800. A około godziny 20. ponad 16 tysięcy. Widać też pewien trend – początkowo dla ronda przy ul. Leśnej głosowanie odbywało się na Stanisława Augusta Poniatowskiego, a potem na FSC „Star”.


sonda na ronda

Z powyższego widać, że ktoś urządził sobie prymitywną zabawę. Nie bez znaczenia jest, że sonda uwzględniała tylko ostatnio popularne tzw. ciasteczka – po zagłosowaniu widać było wyniki. Czyli żadne zabezpieczenie przed wypaczeniem głosowania.

Z tego powodu zaproponowana sonda internetowa nie powinna być brana pod uwagę. Są inne możliwe formy głosowania. Ostatecznie należy przerobić sondę tak (po wyzerowaniu), by podczas wysłania głosu była blokada na wielokrotne używanie adresu IP, podanie adresu email oraz imienia i nazwiska głosującego (celem weryfikacji kuriozalnych nazw).


dodano 9 maja 2013:

Urząd miasta dostrzegł problem i zmieniono zasady głosowania.

One thought on “Sonda na ronda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żeby wysłać wiadomość,  trzeba rozwiązać łamigłówkę: